, ,

Przedśmierć / PREMIERA!

Artur Ziontek

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 49 zł

Czas realizacji zamówienia wynosi 2-3 dni

Wysyłka po 28 grudnia

redakcja: Natalia Przerada, Milena Kowalczyk
stron: 395
rok wydania: 2024
ISBN: 978-83-67369-34-3

49,00 

Bohaterowie każdej z historii czekają na śmierć. Dla jednych jest ona karą, dla innych nagrodą i wybawieniem. Młody mężczyzna obdarzony zdolnościami, których nie umie pojąć, nieletni matko- i ojcobójca, domowy tyran, fałszywy kaznodzieja prowadzący na rzeź swoich wiernych, dziewczynka, zmuszona do tego, by nagle przyoblec kostium dorosłej kobiety, świadek zdrady… wszyscy poruszają się po świecie, który najchętniej nazwaliby równoległym, a ich przewodnikiem po kręgach wtajemniczeń jest drwiące ze wszystkiego zło. Dyryguje myśleniem, roi obrazy, podsuwa rozwiązania w sytuacjach krytycznych.
Przytoczone historie są egzemplifikacją nieustannych poszukiwań człowieka, bezradnego wobec uniwersalnej idei absolutu. Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? Czy samodzielnie kierujemy naszymi wyborami, czy jesteśmy tylko bezwiednymi aktorami theatrum mundi? Odwieczne drogi poszukiwań sprowadzają na coraz odleglejsze od metafizycznej prawdy manowce. Czy uda się wrócić na właściwą drogę? Czy ktoś w ogóle będzie jeszcze w stanie ją wskazać? Zło nie przychodzi do bohaterów z zewnątrz, jest cząstką składową poszczególnych istnień i bierze górę w nierównej, manichejskiej walce o „rząd dusz”. Ta książka nie jest łatwa, a już na pewno nie jest przyjemna.

***

Artur Ziontek (ur. 1978 w Siedlcach) – historyk literatury, edytor i regionalista. Po kilkuletniej pracy na uczelni, zniechęcony warunkami funkcjonowania polskiej akademii zrezygnował z asystentury i zamknąwszy się w podlaskiej głuszy postanowił zająć się badaniem jej fenomenu. Nie zaprzestał pracy naukowej, choć jej główny nurt zmienił kurs, tj. przeszedł od badań literackich w kierunku badania historii regionu. W swoim dorobku autor ma ponad 250 publikacji naukowych i popularnych (w tym ponad 20 książek) dotyczących głównie historii literatury i kultury dawnej Polski, oraz historii i kultury Podlasia. Obecnie pracuje w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Kosowie Lackim jako Instruktor ds. dziedzictwa kultury. Zajmuje się badaniem przeszłości kulturowej Podlasia i okolic, która nie poddaje się naukowej obróbce, zaś tygiel kulturowy i szereg łączących się tu kodów kulturowych wytworzył specyficzną mozaikę pojęciową. Latawcy, debiut prozatorski, którego akcja rozgrywa się na rubieżach II Rzeczypospolitej, stanowi poniekąd literacki efekt dotychczasowych poszukiwań i wieloletnich doświadczeń…

 

Projekt powstał przy współpracy Fundacji Gutenberg na Rzecz Kultury i Nauki

 

Shopping Cart