Lacrimosa

Marta Fox

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 25,00 zł

redakcja: Patrycja Purgał
stron: 60
rok wydania: 2017
ISBN: 978-83-948478-4-5

29,00  25,00 

Lacrimosa to szloch bez łez, moja puszka Pandory, wszystko, co dla mnie ważne, wspomnienie najmocniejszych emocji i gdzieś tam, głęboko zakodowany szyfr pamięci; moje vanitas vanitatum. Potem lekkość, i to całkiem znośna, oraz akceptacja siebie. I świecka modlitwa, która o nic nie prosi.

Marta Fox

* * *

Tymoteusz Karpowicz twierdził, ze poezja Marty Fox przenosi tradycję miłości i śmierci Haliny Poświatowskiej na następny poziom, bo porusza tematy bliskie kobietom dojrzałym, posiadającym wiedzę życiową i doświadczenie. Lacrimosa jest tego kolejnym potwierdzeniem, prowadzi przez piekło, a mimo to jest pełna nadziei.

Anna Gąsienica Byrcyn

* * *

Zadziwia mnie wciąż odnawiająca sią, błyskotliwa i zadziorna, energia poetycka Marty Fox, autorki, która już nieodwołalnie i na stałe skojarzyłem z proza. Narracje, pieśni, spostrzeżenia, migawki – wszystko to układa się w sugestywna całość, w której obok energii opowieści ważna jest medytacja nad przemijaniem, miłością, sensem życia, nad tym, co tracimy i nad tym, co w paradoksalny sposób zyskujemy. Mało który powrót do pisania wierszy bywa aż tak udany.

Karol Maliszewski

 


Marta Fox

Poetka, powieściopisarka, eseistka. Wydała ponad 40 książek, wśród których znalazły się tomiki poezji: Chcę być chłopcem jak mój ojciec, Dotknij mnie, tak dawno nie miałem kobiety, Kochać, Rozmowy z Miró, Wszystko, co niemożliwe. Wiersze tłumaczone były na język angielski, niemiecki, hiszpański, czeski. Spośród prozy największą popularność zdobyły tytuły: Kapelusz zawsze zdejmuję ostatni, Święta Rito od rzeczy Niemożliwych, Kobieta zaklęta w kamień, Coraz mniej milczenia, Autoportret z Lisiczką, Magda.doc, Agaton-Gagaton, Karolina XL, Idol.