Beatyfikator

Viktor Grotowicz

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 43 PLN

Czas realizacji zamówienia wynosi 2-3 dni

redakcja: Anita Błażewicz
stron: 362
rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-66102-59-0

43,00 

W otchłani ludzkiej psychiki skrywa się niekiedy trudno dostrzegalna żądza czerpania rozkoszy z zadawania bólu. Nie ma znaczenia, czy sprawianie bólu jest wymierzone w siebie, czy w innych – najważniejszy jest bowiem efekt doznawania rozkoszy. Widok ludzkiego cierpienia, wcześniej cicha obserwacja, a po niej analiza zachowań ofiar, ich „występków” i „grzechów”, dla tych nielicznych, którzy potrafią przekroczyć granice cierpienia, stanowią rodzaj niebezpiecznej, jakkolwiek wypełnionej rozkoszą gry. To gra na śmierć i życie, gra na serio, gra, w trakcie której jedni zyskują nowe wcielenia, a inni tracą życie. To ona sprawia, że ci, którzy określają reguły gry, noszą miano „bestii”.

Tropieniem takich przypadków zajmuje się Nepomucen Pawlak, doświadczony detektyw, pracownik wydziału zabójstw, dawny stróż prawa, a zarazem pijak, kobieciarz i życiowy nieudacznik. To właśnie jemu przypada w udziale rozwiązanie zagadki „bestii”, mordercy, który w niezwykle wymyślny i wyrachowany sposób unicestwia swoje ofiary. Uczestnicząc w naradzie policjantów komendy wojewódzkiej, dowiadujemy się m.in. o spalonej żywcem w pobliskim wesołym miasteczku kobiecie, zabiczowanym na śmierć drukarzu, mężczyznach, którym ucięto głowy i doprawiono świńskie łby. Wraz z detektywem bierzemy udział w sprawie „Smolarza”, człowieka, który wykorzystywał smołę w celu oczyszczania ludzkich dusz, i którego „przypadek” nie daje spokoju nawet detektywowi Pawlakowi. Wprawdzie Smolarz przesiaduje w klinice psychiatrycznej, ale każdy z bohaterów biorących udział w sprawie ma nieodparte wrażenie, że w zadawaniu cierpienia i bólu jego macki sięgają poza szpitalne mury. Nic nie jest tym, czym się zdaje na początku. W toku rozpaczliwego śledztwa podążamy szlakiem nieoczywistych powiązań, które prowadzą do… niewielkiej zakrystii.

Doświadczyć gniewu człowieka, który stawia się na miejscu Wielkiego Inkwizytora, człowieka czującego, że wymierza karę w imię boskiego prawa i najwyższego dobra zarazem – oto największa z udręk.

***

Viktor Grotowicz – dziennikarz, scenarzysta , tłumacz. Przez dwadzieścia  lat pracował jako reporter i publicysta w Niemczech. Po powrocie do Polski  zajął się przekładami literatury niemieckiej. Przełożył na polski ponad pięćdziesiąt książek. Opublikował także: „Czy Polaków stać na optymizm. Rozmowy ze Zdzisławem Najderem” oraz „W imię narodu i lepszej sprawy. Terroryzm w Europie Zachodniej”. „Beatyfikator” jest jego prozatorskim debiutem.