Ferment

Zuzanna Mannke

Najniższa cena z ostatnich 30 dni: 35,00 zł

redakcja: Anita Błażewicz, Paulina Łotoczko
stron: 667
rok wydania: 2018
ISBN: 978-83-66102-04-0

49,00  35,00 

„Niepicie to gra, podobnie jak picie; niebezpieczna gra, w której nikt nie rozbija banku, choć ci, którzy chwycili w swe ręce parę drobnych monet, spodziewają się głównej wygranej. Wygrać, by nie cierpieć lub własne cierpienie ukryć głęboko przed sobą; by o przegranej nie myśleć, a dać sobą zawładnąć własnym złudzeniom kontroli. Ja nie chciałam wygrywać ani przegrywać, chciałam nie być zmuszona grać”.

* * *

„Miałam dwa marzenia od dzieciństwa: malować obrazy oraz napisać książkę, przynajmniej jedną. Do wyrażania się przy pomocy farb nie musiałam specjalnie się przygotowywać, kolory i kształty były we mnie od zawsze, a z biegiem czasu potrafiłam przełożyć je na płótno. Z pisaniem było inaczej; tu nie wystarczyła jedynie intuicja, praca literacka wymagała ode mnie dodatkowej i ściśle określonej wiedzy oraz wyjątkowego stanu ducha, do którego mogło mnie doprowadzić jakieś szczególne wydarzenie lub niecodzienna sytuacja. I ta inna realność ostatecznie nadeszła. Byłam zmuszona odegrać najtrudniejszą rolę w moim życiu, zupełnie nie będąc do niej wcześniej przygotowana”.

fragmenty książki Ferment

 


Zuzanna Mannke

Malarka, która w 1985 roku rozpoczęła studia artystyczne na wydziale malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, uczęszczając do pracowni profesora Stefana Gierowskiego. Od 1987 roku zamieszkała w Niemczech, gdzie kontynuowała naukę w Kunstakademie Dusseldorf. Od lat współpracuje z magazynami m.in. Arteon, Gazeta Antykwaryczna, Exit, Sztuka.pl, Artluk, publikując recenzje i artykuły o sztuce. Prowadziła własną galerię sztuki w Essen, gdzie żyje i pracuje.